Honorary Committee:

Professor Stanisław Pytko – Honorary Chairman of the Polish Tribology Society
Professor Janusz Kowal – Chairman of the Committee of Machine Construction of the Polish Academy of Sciences (KBM PAN)
Professor Adam Mazurkiewicz – Director of the Institute for Sustainable Technologies
Professor Stanisław Radkowski – Chairman of the Committee of Machine Maintenance Polish Academy of Sciences (SPE KBM PAN)
Professor Marian Szczerek – Chairman of the Polish Tribology Society

Scientific Committee:

Janina Adamus (Częstochowa UT)
Tadeusz Burakowski (Instytut for Precision Mechanics)
Jan Burcan (Łódź UT)
Dimitry Capanidis (Wrocław UT)
Henryk Czarnecki (Częstochowa UT)
Jan Dąbrowski (Białystok UT)
Jolanta Drabik (Institute for Sustainable Technologies)
Kazimierz Furmanik (AGH University of Science and Technology)
Juliusz Gajewski (Wrocław UT)
Józef Gawlik (Cracow UT)
Monika Gierzyńska-Dolna (Częstochowa UT)
Stanisław Guzowski (Cracow UT)
Janusz Janecki (Military Institute of Armour and Automotive Technology)
Tadeusz Kałdoński (Military University of Technology)
Ewa Kasprzycka (Warsaw UT)
Jan Kiciński (Institute od Fluid Flow Machinery PAS)
Janusz Krawczyk (AGH University of Science and Technology)
Stanisław Krawiec (Wrocław UT)
Marcin Kot (AGH University of Science and Technology)
Piotr Kula (Łódź UT)

Stanisław Laber  (Zielona Gora University)

Wiesław Leszek (Poznań UT)
Remigiusz Michalczewski (Institute for Sustainable Technologies)
Karol Nadolny (Poznań UT)
Jerzy Napiórkowski (University of Warmia and Mazury)
Antoni Neyman (Gdańsk UT)
Stanisław Nosal (Poznań UT)
Olgierd Olszewski (Gdańsk UT)
Dariusz Ozimina (Politechnika Świętokrzyska)
Paweł Pawlus (Rzeszów UT)
Witold Piekoszewski (Institute for Sustainable Technologies)
Stanisław Płaza (Lodz University)
Andrzej Posmyk (Silesian UT)
Jacek Przepiórka (Radom UTH)
Norbert Radek (Kielce UT)
Wiesław Rakowski (AGH University of Science and Technology)
Jan Sadowski (Radom UTH)
Jan K. Senatorski (Institute of Precision Mechanics)
Jarosław Sęp (Rzeszów UT)
Jan Sikora (Gdańsk UT)
Jacek Spałek (Silesian UT)
Arkadiusz Stachowiak (Poznań UT)
Michał Styp-Rekowski (University of Bydgoszcz)
Marian W. Sułek (Institute of Industrial Chemistry)
Stanisław F. Ścieszka (Silesian UT)
Jerzy Szumniak (Military Institute of Armour and Automotive Technology)
Waldemar Tuszyński (Institute for Sustainable Technologies)
Magdalena Trzos (Institute for Sustainable Technologies)
Michał Wasilczuk (Gdańsk UT)
Wojciech Wieleba (Wrocław UT)
Krzysztof Wierzcholski (Maritime Academy)
Marek Wiśniewski (Institute for Sustainable Technologies)
Jan Zwolak (Uniwersytet Rzeszowski)

Organizing Committee:

Michał Wasilczuk, chairman
Waldemar Karaszewski
Rafał Gawarkiewicz
Jacek Łubiński
Artur Olszewski
Michał Wodtke
Agnieszka Dróżka

 

Last actualization: 2016-09-06 Remarks concerning the website please send to Rafal Gawarkiewicza