mgr inż. Ryszard Krauze

Ukończył  II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni oraz studia magisterskie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Gdańskiej (1985).

Ryszard Krauze – jeden z najbogatszych polskich przedsiębiorców. Jego majątek szacowany jest na ponad miliard złotych. Zdobywca wielu nagród ekonomicznych, a także społecznych za pomoc osobom niepełnosprawnym i finansowanie przedsięwzięć kulturalno-oświatowych.

Ryszard Krauze  w 1987 roku zainwestował zarobione w Niemczech pieniądze w niewielką firmę komputerową Prokom,  która w kolejnych latach przeszła w Jego ręce. Prokom stał się dużym przedsiębiorstwem (późniejszy Prokom Software SA). Kluczowe znaczenie dla jej wzrostu miało uzyskanie przez nią, w okresie transformacji ustrojowej, zamówienia na dostawę systemu informatycznego dla ZUS. Prokom Software SA był przez lata jedną z największych polskich firm informatycznych, uzyskujących znaczne dochody z kontraktów informatyzacji sektora publicznego: informatyzacja ZUS, MON, MEN, NIK, KGHM, Poczty Polskiej. 1 kwietnia 2008 Prokom przestał istnieć w wyniku połączenia z Asseco Poland.

Ryszard Krauze jest Członkiem Polskiej Rady Biznesu. Jest również mecenasem licznych przedsięwzięć służących propagowaniu kultury, tolerancji narodowościowej i krzewieniu sportu. Jest on Fundatorem oraz Przewodniczącym Rady Fundacji Ryszarda Krauze. W ramach jej działalności Ryszard Krauze objął mecenatem m.in. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich.

W 2006 Ryszard Krauze nabył budynek, w którym mieści się muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, i przekazał go na własność archidiecezji krakowskiej.

Jest laureatem wielu nagród m.in. Leaureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (2001) Za Wybitne Zasługi dla Gdyni – Medal nr 16, Nagroda Kisiela w 2005, Order Uśmiechu przyznany w 2006 za stworzenie sieci pracowni komputerowych dla dzieci niepełnosprawnych w ramach kampanii ("e- kids Network") oraz wyposażenie pracowni komputerowych w kilkudziesięciu domach dziecka w całym kraju, Nagroda INFO - STAR 2004 w kategorii Osiągnięcia Biznesowe.