Koło Naukowe "Mechanik" jest organizacją studencką, działającą na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej o wieloletniej historii sięgającej 1963 roku. Zrzesza ponad 80 studentów pragnących rozwinąć swoje umiejętności, poprzez branie czynnego udziału w konstruowaniu autorskich pojazdów i maszyn, biorących udział w międzynarodowych zawodach i wystawach. Duże zaangażowanie członków KN Mechanik owocuje nawiązaniem współpracy z organizacjami funkcjonującymi na terenie wielu uczelni, oraz firmami globalnego zasięgu. W naszym kole naukowym są obecnie dwie grupy projektowe: „PneumoTeam PG” i „PGRacing Team” oraz grupa organizacyjna - wyjazdowa. Szeroka tematyka działań Koła Naukowego „Mechanik” przyciąga studentów nie tylko Wydziału Mechanicznego, m. in. Elektroniki i Telekomunikacji, Fizyki i Matematyki Stosowanej, Zarządzania i Ekonomii.

Aktualności Aktualności

Pneumatyka w Pneumobilu - Merytoryczne wsparcie od firmy Pneumatig

Wydział mechaniczny Politechniki Gdańskiej posiada doskonale zaopatrzone laboratorium pneumatyczne, które znajduje się w Katedrze Hydrauliki i Pneumatyki Politechniki Gdańskiej. Jest ono wyposażone w nowoczesne stanowiska dydaktyczne, umożliwiające budowę, testowanie i sterowanie układami pneumatycznymi i elektro-pneumatycznymi. Dzięki wyspecjalizowanemu oprogramowaniu możemy także tworzyć projekty i symulacje niezwykle zaawansowanych i złożonych układów sterowania pneumatycznego z wykorzystaniem najróżniejszych elementów i urządzeń - rozmaitych zaworów, elementów wykonawczych i urządzeń przeznaczonych do uzdatniania sprężonego powietrza.

 

    Pneumatyka, będąca dziedziną inżynierii mechanicznej to nauka zajmująca się projektowaniem, tworzeniem, a także wykorzystaniem urządzeń w których zarówno sterowanie jak i przekazywanie energii odbywa się przy wykorzystaniu sprężonego powietrza. Choć urządzeniami pneumatycznymi można sterować wyłącznie z użyciem sprężonego powietrza, dodatkowym sposobem kontrolowania urządzeń podłączonych do sieci sprężonego powietrza jest sterowanie elektryczne. Tzw. sterowanie elektro-pneumatyczne odbywa się z wykorzystaniem zaworów elektromagnetycznych (rozdzielających), które w zależności od swojej funkcji i podaniu sygnału na cewkę otwierają/zamykają różne drogi sprężonego powietrza. Wykorzystanie zaworów o różnych funkcjach umożliwia tworzenie bardzo skomplikowanych i złożonych mechanizmów.

 

    Spośród firm zajmujących się sprzedażą urządzeń pneumatycznych w trójmieście na szczególną uwagę zasługuje firma Pneumatig z Gdyni, która działa na lokalnym rynku od ponad 20 lat i dla której to właśnie pneumatyka jest główną domeną działalności. W swojej bogatej ofercie Pneumatig posiada sprężarki (zarówno śrubowe jak i tłokowe), szeroką ofertę zaworów pneumatycznych, elektromagnetycznych i mechanicznych, pełny wybór elementów przygotowania powietrza, a także niezwykle szeroki asortyment armatury pneumatycznej (złączki wtykowe, metalowe, przewody pneumatyczne itd.). Od kilku lat Pneumatig zajmuje się także produkcją siłowników pneumatycznych, wśród których posiadają, poza siłownikami ISO 15552, między innymi siłowniki kompaktowe, siłowniki liniowe, siłowniki wykonane zgodnie z normą UNITOP, siłowniki zderzakowe, a także kilka innych.

    Poza bogatą ofertą produktów pneumatycznych na szczególną uwagę zasługuje rewelacyjne wsparcie techniczne i bardzo kompetentni specjaliści którzy zawsze z chęcią udzielą pomocy i odpowiedzą na wszelkie pytania. Wykonują także serwis i okresowe przeglądy sprężarek, oraz serwis narzędzi pneumatycznych.

    Ich sklep internetowy www.pneumatig.eu to jeden z najstarszych internetowych sklepów z pneumatyką w polskim internecie, w którym w ciągłej sprzedaży znajduje się kilkanaście tysięcy produktów.