Koło Naukowe "Mechanik" jest organizacją studencką, działającą na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej o wieloletniej historii sięgającej 1963 roku. Zrzesza ponad 80 studentów pragnących rozwinąć swoje umiejętności, poprzez branie czynnego udziału w konstruowaniu autorskich pojazdów i maszyn, biorących udział w międzynarodowych zawodach i wystawach. Duże zaangażowanie członków KN Mechanik owocuje nawiązaniem współpracy z organizacjami funkcjonującymi na terenie wielu uczelni, oraz firmami globalnego zasięgu. W naszym kole naukowym są obecnie dwie grupy projektowe: „PneumoTeam PG” i „PGRacing Team” oraz grupa organizacyjna - wyjazdowa. Szeroka tematyka działań Koła Naukowego „Mechanik” przyciąga studentów nie tylko Wydziału Mechanicznego, m. in. Elektroniki i Telekomunikacji, Fizyki i Matematyki Stosowanej, Zarządzania i Ekonomii.

Aktualności Aktualności

Nasze grupy projektowe

Mimo, że na tej stronie rzadko coś publikujemy, to jednak sporo się dzieje!
Co bardziej zorientowani wiedzą, w naszym kole działają dwie duże grupy kontruktorskie: PG Racing Team oraz PneumoTeamPG.

Łącznie nad projektem pojazdu spalinowego, pierwszej z drużyn, pracuje 50 osób!!! Nie, nie są to bierni członkowie, a aktywnie projektujący, organizujący i testujący młodzi adepci sztuki jaką jest inżynieria mechaniczna. Projekt zakłada zaprojektowanie a następnie wybudowanie pojazdu spalinowego z silnikiem o pojemnośći do 600cm3. Konkurencja jest olbrzymia a budżet przekracza 100 tys. zł. W tym sezonie otrzymaliśmy satysfakcjonującą dotację od Dziekana wydziału mechanicznego, która jednak przy tak dużych kosztach jest tylko sporą kroplą w oceanie potrzeb. Członkowie PGR zamęczają firmy z całej Polski i w zamian za promocje otrzymują od nich częsci i czasem również wsparcie pieniężne. Przed nimi jeszcze dużo pracy, a zawody już w lipcu.
Więcej informacji wkrótce!
 

Druga z dróżyn -  PneumoTeamPG to zasadniczo dwie grupy - łącznie 22 osoby pracujące nad pojazdami napędzanymi sprężonym powietrzem. Przez dwa lata startów zbudowali 2 w pełni funkcjonalne bolidy, raz nawet, udało im się zająć trzecie miejsce w kategorii najlepszego przyśpieszenia. Obecnie udoskonalają drugi pojazd, Torpedoo, oraz wprowadzają drobne zmiany w konstrukcji pierwszego bolidu - PG Power.
Zawody już w maju, a pracy tylko przybywa.

Obie nasze dróżyny wspieramy i życzymy powodzenia!