Studenci Wydziału Mechanicznego (Zespół Air Fury Poland) na XI International Aventics Pneumobile Competition

W dniach 10-12 maja w Eger na Węgrzech odbyły się XI Międzynarodowe Zawody Aventics Pneumobil, organizowane przez firmę Aventics. Blisko 40 zespołów, z 9 krajów i 20 uczelni przyjechało do Eger, aby rywalizować ze zbudowanymi przez siebie pojazdami zasilanymi sprężonym powietrzem.

Drużyny startowały w trzech konkurencjach wyścigowych: Arcade Race (wyścig po trasie, gdzie oprócz osiągów pojazdu liczą się również umiejętności kierowcy), Acceleration Race (wyścig po prostej, gdzie liczy się przyspieszenie i prędkość) i Long-distance Race (konkurencja polegająca na przejechaniu maksymalnego dystansu na jednej butli sprzężonego gazu).
Ponadto oceniana była telemetria (zdalny przesył danych z pojazdu dotyczących zużycia powietrza, pracy silnika, prędkości pojazdu itp.), a także wygląd i konstrukcja pojazdu.

W tych zmaganiach udział wziął zespół Air Fury Poland z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej.  Drużyna uzyskała wyróżnienie w kategorii na najlepszą Telemetrię, ponadto w poszczególnych wyścigach uplasowali się na następujących pozycjach:

• 11. miejsce w Drag Race,
  • 12. miejsce w Long Distance Race

Podium nie było, ale i tak jest to świetny wynik. Wiele wspaniałych chwil, nowe znajomości a przede wszystkim zdobyta nowa wiedza i doświadczenia.

Pojazd teamu wyróżniał się przede wszystkim ponadprzeciętnym wyglądem, gdzie tylko się nie pojawił, przyciągał paparazzi :)

Członkowie zespołu Air Fury Poland

• Bartłomiej Skibicki
  • Dawid Sosnowski
  • Karol Suszczewicz
  • Bartosz Szóstakowski
  • Stefan Węgrzyn

Zespół wspierali również:

• Jacek Pietrzeniuk
  • Robert Richter
  • Marek Sosnowski

Opiekunem zespołu jest: dr hab. inż. Leszek Osiecki

Realizacja całego przedsięwzięcia jakim była budowa pojazdu nie udałaby się gdyby nie wsparcie firm i pojedynczych osób. Chcielibyśmy wszystkim bardzo serdecznie podziękować:

Firmie Sosnowski, Styropak, Laminopol, Tryton, Chemat, Lewicki-Rowery, organizacji SSPG, Dziekanom wydziału Mechanicznego, ale również pracownikom Politechniki Gdańskiej, którzy nie odmówili nam pomocy. Szczególne podziękowania dla Pana Dariusza Karubin z Katedry  Inżynierii Materiałowej i Spajania. Dziękujemy również Pani Aleksandrze Świerczyńskiej oraz Panom Ryszardowi Buzie, Danielowi Chuchale oraz Panu Sławomirowi Klimkiewiczowi za pomoc.

Po więcej zdjęć, informacji i filmów zapraszamy na stronę Air Fury Poland. https://www.facebook.com/AirFuryPoland/